poniedziałek, 6 maja 2019

To nie bajka !

OPIS.

Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która wraz z grupą uciekinierów z getta w czasie II Wojny Światowej przetrwała 14 miesięcy w lwowskich kanałach.

Tę prawdziwą historię opowiada najnowszy film Agnieszki Holland "W Ciemności" - polski kandydat do OSCARA, którego fragmenty zilustrują rozmowę.

Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.

Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów - między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...




źródło opisu: http://merlin.pl/Dziewczynka-w-zielonym-sweterku-W...(?)

Tytuł oryginału: The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocausts Shadow.
Liczba stron: 320



Bardzo długo zabierałam się do tej książki. Jakoś brak czasu i inne tytuły spowodowały u mnie zapomnienie całkowicie o tej pozycji, ale w końcu znalazłam czas na zapoznanie się bliżej z tragedią opisywaną przez autorkę.




Od początku napiszę, że ciężko napisać recenzję do takiej trudnej książki. Długo się zastanawiałam jak moje wszystkie myśli obrać w odpowiednie słowa, ponieważ krzywda jaka jest opisywana przez autorkę jest po prostu bardzo ciężka do opisania. Jednak pomimo tego postanowiłam, że napiszę wam kilka słów na jej temat. Uważam również, że warto zapoznać się z tą historią nieco bliżej i w tym poście chcę was trochę bardziej do tego przekonać. Jednakże wiem, że nie każdy lubuje się w takich pozycjach i nie każdy będzie potrafił dojrzeć w niej to co ja w niej zauważyłam. Nie mniej jednak mam nadzieję, że ta opinie przekona was trochę bardziej do zasięgnięcia po tą pozycję.



Zdjęcie powyżej przedstawia tytułowy ZIELONY SWETEREK, który pisarka miała przez całą przygodę w kanałach. Jest to nie do pomyślenia, że grupka ludzi spędza tak długi okres czasu w ciemności. Tym bardziej, że pani Krystyna wraz ze swoim braciszkiem byli małymi dziećmi. Jak widać na załączonym obrazku.

Wracając jednak do wstępu, gdzie twórczyni zaczyna opisywać swoją przygodę od początku, gdzie żyła w luksusie i w dobrobycie. Można dostrzec, że była to normalna szczęśliwa rodzina, aż do czasu, gdy zaczęło się to całe zło. W tedy już było co raz gorzej i gorzej, aż w końcu musieli wpaść na tyle inteligenty plan, żeby uciec do kanałów i tam dzięki pomocy kilku polaków udało im się przeżyć ten ciężki i okropny dla nich czas.

Historia ta, która wydarzyła się naprawdę jest naprawdę jak mrożąca w krew w żyłach dobrze opisany horror. Nie wyobrażam sobie, żebym to ja wraz z moją rodziną musiałabym posunąć się do tego, żeby aby przeżyć uciec do ciemnego, śmierdzącego i obleganego od szczurów kanału.

Życie w tamtych czasach dla pani Chiger, ale również dla wielu innych ludzi jej pokroju było bardzo trudne i ciężkie. Nigdy nie było wiadomo czy Ci ludzie obudzą się następnego dnia. Żyli chwilą, gdzie przeważał strach i smutek.

Mimo, że książka opisuję ciężkie momenty życia w kanałach to momentami naprawdę miałam ochotę tę pozycję odłożyć na dłuższy okres czasu. Z jednej strony strasznie byłam ciekawa co dzieję się z tymi osobami, to z drugiej strony opisy, które były naprawdę długie i przy nudnawe sprawiały, że odchodziła mi ta chęć. Uważam, że równie dobrze można by było ominąć niektóre fakty lub po prostu skrócić je, ale wiem też, że są czytelnicy, którzy lubią długie opisy i wczytywanie się w nie, aby lepiej móc sobie wyobrazić to wszystko. Prócz tej jednej małej wady, nie dopatrzyłam się niczego więcej co uprzykrzało by mi czytanie.

Jednak swoją drogą ile trzeba mieć wytrwałości, żeby nie poddać się i przeżyć. Jest to naprawdę ogromna cecha, którą niektórym ludziom brakuje.



Kończąc mogę śmiało napisać, że opowieść ta zasługuję na miano ważnej, którą warto poznać. Oraz historii, która pokazuję nam jak siła ludzkiego charakteru może przezwyciężyć najgorsze zło.
8/10
















6 komentarzy:

  1. Tak czytam, czytam i jakbym tę historię znała. Był film na motywach tej powieści?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Agnieszki Holland "W Ciemności", ale nie oglądałam jeszcze ;)

      Usuń
  2. Nawet nie będę próbować - doświadczenie nauczyło mnie omijać szerokim łukiem książki osadzone w czasach wojen światowych. Niestety :(

    OdpowiedzUsuń
  3. O rany...przyznam że ja do takich opowieści podchodzę bardzo emocjonalnie, zapewne więc nie obyłoby się bez łez...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mówi się, że życie pisze najciekawsze historie. Niestety czasem są one okrutne i brutalne. Zgadzam się z Tobą, że to ważna książka. Trzeba mieć świadomość, poznać wiedzieć i chociaż w ten sposób oddać hołd osobom, które wiele przeżyły.

    OdpowiedzUsuń

Drogi gościu bardzo dziękuje za wyrażenie swojej opinii.
PAMIĘTAJ.!.
Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania.!.